Узбекистански државјанин уапсен поради помагање на терористи

Од:

Американските власти синоќа соопштија дека во сојузната држава Ајдахо уапсен е узбекистански државјанин под сомнение дека парично помагал една терористичка организација во Узбекистан.

Уапсениот Фазлидин Курбанов се товари и за намера да изработи експлозивна направа, но не се наведува од кој тип.

Според кривичната пријава 30-годишниот Курбанов од август минатата година до сега учествувал во завера со други лица кои собирале пари, компјутерски софтвер и друг вид на помош за терористичката организација Исламистичко движење на Узбекистан.

Имињата на другите завереници не се соопштени. Курбанов денеска во девет часот по локално време ќе биде изведен на суд во градот Бојзи, Ајдахо.

Би можело да ве интересира

Синдикатот на медицински сестри во САД се противи вакцинираните да не носат заштитни маски

Ана Ололовска

Универзитетот „Јејл“ бара од вработените да се вакцинираат

Ана Ололовска

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Ана Ололовска

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

Ана Ололовска

„Амазон“ вработува 75.000 луѓе во САД и Канада, ќе им даде по 100 долари на вакцинираните

Жарко Настоски

САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Жарко Настоски

Leave a Comment

two × five =