Уставните измени во Русија утре стапуваат во сила, Путин ќе може да остане претседател до 2036 година

Од:

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин потпиша указ за внесување на измените во Уставот на земјата, за кои на референдум гласаа 77,92 проценти од руските граѓани.

Измените треба да стапат во сила на 4 јули, се вели во соопштението на прес-службата на Кремљ.

Путин во април му предложи на горниот дом на Парламентот, Федералниот совет, да внесе измени во Уставот, по што во Државната дума беше внесен конкретен предлог-закон. Гласањето се одржа меѓу 25 јуни и 1 јули, а по пребројувањето беше утврдено дека речиси 58 милиони руски граѓани гласале за предложените измени кои предвидуваат Путин да добие можност да остане на претседателската функција до 2036 година.

Би можело да ве интересира

Идната недела ќе се регистрира руската вакцина за Ковид-19

А1он

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он