Уште пет земји од ЕУ ќе и помогнат на Франција во борбата против шумските пожари

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на Твитер објави дека уште пет европски сојузници обезбедуваат помош за пожарникарите, кои се борат со осум големи шумски пожари низ целата држава, вклучително и огромен пожар на југозапад во Франција.

dobivaj vesti na viber

– Германија, Грција, Полска и во следните часови Романија и Австрија: нашите партнери и доаѓаат на помош на Франција против пожарите. Ви благодариме. Европската солидарност е на дело!“ напиша Макрон на Твитер.

Франција претходно доби помош од Шведска и Италија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Колку електрична енергија дневно има Франција: Одговорот граѓаните ќе го добиваат по временската прогноза

А1он

Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Ана Ололовска

Франција сака целосна контрола врз најголемиот производител на електрична енергија во земјата

А1он

Франција подготвува испорака на нови самоодни хаубици „Цезар“ во Украина

Ана Ололовска

Франција планира да позајми рекордни 270 милијарди евра на пазарите во 2023 година

А1он

Во пожарот на пазарот во близина на Париз нема жртви

Ана Ололовска