Уште еден земјотрес во Порторико

Од:

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Порто Рико денеска, ден по првиот земјотрес во кој немаше жртви, но предизвика материјална штета.

Американскиот институт за геологија соопшти дека земјотресот се случил на југот на Порто Рико на длабочина од околу десет километри. Засега нема извештаи за евентуални жртви или штети.

Во земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди вчера југозападниот брег на Гванико кога беа оштетени десетици домови. Земјотресот предизвика лизгање на земјиште и прекини на електрична енергија.

Би можело да ве интересира

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

Предраг Петровиќ

Земјотрес во Иран

Спасовски и Заев изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција – најмалку четири жртви

Драган Поповски

Земјотрес почувствуван во Ресен

Ана Ололовска