Уште еден инцидент на погребот на кралицата: Поминуваше ковчегот, а маж се обиде да скокне преку безбедносната бариера

Од:

Маж се обиде да ја прескокне бариерата на погребот на кралицата.

dobivaj vesti na viber

Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер, еден маж беше уапсен поради наводно обид да ја прескокне безбедносната бариера додека минуваше ковчегот. Шокантниот инцидент се случи  додека ковчегот со покојната кралица ја напушташе Вестминстерската опатија. Човекот брзо бил уапсен од полицијата, пренесува Sun.

Во меѓувреме, толпа луѓе скандираа додека погребната кола го носеше ковчегот од Велингтон Арч. Извици „хип хип ура“ и „Господ чувај ја кралицата“ одекнаа додека возилото минуваше низ редовите на ожалостени. Многу членови на јавноста кампуваа со денови за да го видат ковчегот на кралицата на неговото последно патување. Да потсетиме дека првиот инцидент се случи кога полицаец се онесвести додека беше на должност во Лондон денеска на погребот на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора. Службеникот го носеле на носилки членовите на Кралската морнарица и некои негови колеги од полицијата.

Кралот, сопругата на кралицата и членовите на кралското семејство повторно ќе се сретнат во Виндзор, каде се очекува да започне церемонијата. Претходно, на богослужбата во Вестминстерската опатија, новиот крал предводеше 2.000 ожалостени во комеморацијата на неговата покојна мајка. Нејзините четири деца и внуци, принцовите Вилијам, Хари и Питер Филипс, одеа зад ковчегот додека тој ја напушташе Вестминстерската палата кон Опатијата.

Нејзините правнуци, принцот Џорџ (9) и принцезата Шарлот (7) исто така одеа зад ковчегот на кралицата, а потоа се приклучија на службата заедно со нивните родители.

Би можело да ве интересира

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Одвај го издржаа денот: Кралот Чарлс на работ на солзи, заплака и Меган, Хари изостана од погребниот говор

А1он