Уште две лица загинаа во протестите во Венецуела

Од:

Две лица загинаа во вчерашните протести во Венецуела, а девет други се ранети, јавија американските медиуми, повикувајќи се на податоци на главниот обвинител на земјата.

Вчерашниот генерален штрајк во земјата, организиран од опозицијата, ги испразни улиците на престолнината Каракас, соопшти ДПА.

Штрајкот беше организиран како форма на притисок врз претседателот Николас Мадуро да се откаже од плановите за уставни реформи. Целта на демонстрантите беше да се спречи намерата на Мадуро на 30 јули да организира избори за членови на уставотворно собрание, што потоа ќе напише нов Устав на земјата, со кој ќе им се обезбеди мнозинство на владејачките социјалисти, кои со земјата управуваат уште од 1999 година.

На парламентарните избори во декември 2015 година опозициската Коалиција за демократско единство освои мнозинство и контрола врз Парламентот. Оттогаш опозицијата повикува на референдум за отстранување на претседателот Мадуро и за одржување нови претседателски избори.

Би можело да ве интересира

Социјалистичката партија на Мадуро со убедлива победа на регионалните и локални избори во Венецуела

Ана Ололовска

Венецуела почнува со вакцинација против коронавирус на деца над две години

Ана Ололовска

Обвинител на МКС отвора истрага за можни злосторства против човештвото во Венецуела

Ана Ололовска

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

Ана Ололовска

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Ана Ололовска

Во Венецуела настрадаа 20 лица во поројните дождови

Ана Ололовска