Уште две експлозии во Шри Ланка

Од:

Уште две експлозии одекна во главниот град на Шри Ланка, Коломбо, откако беа активирани шест експлозивни направи во три цркви и три хотели, јави германската новинска агенција ДПА.

Според полицијата една од експлозијата се случи во предградието Деивала, 12 километри јужно од Коломбо. Во овој напад загинаа најмалку две лица.

Во претходните експлозии, на католички Велигден, загинаа најмалку 187 лица, од кои 12 се странци, а над 400 други се повредени.

Би можело да ве интересира

Шри Ланка вработи двајца џелати за претстојните смртни казни

Ана Ололовска

Шри Ланка по нападите на џамии воведе полициски час

Татјана Ташкова

Шри Ланка блокираше пристап до социјални мрежи по напади врз муслимани

Ана Ололовска

Сите осомничени за нападите на Шри Ланка или се уапсени или загинати, тврди полицијата

Ана Ололовска

Шри Ланка: Забрана за користење социјални мрежи поради шпекулации

Ана Ололовска

Во Шри Ланка екстрадирани околу 200 исламски свештеници

Ана Ололовска