Уште 188 руски војници испратени во Ерменија

Од:

Русија распореди уште 188 војници во Ерменија со цел да ги засили своите погранични стражи во оваа земја.

Распордувањето е направено на барање на официјален Ереван, а со цел да се зачува мирот во регионот Нагорно Карабах, му реферираше денеска шефот на Федералната служба за безбедност Александар Бортников на рускиот претседател Владимир Путин преку видео конференциска врска, пренесоа британските медиуми.

Руските граничари се во Ерменија од распадот на Советскиот Сојуз, согласно договорот меѓу двете земји од 1992 година.

Русија во последните две недели во регионот на Нагорно-Карабах распореди речиси 2.000 мировници, откако на 10 ноември беше постигнат мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан, за кој гарант беше токму Русија, а со кој завршија шестнеделните борби меѓу азербејџанските и ерменските сили.

Би можело да ве интересира

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Ана Ололовска

Бројот на случаи на коронавирус во Русија надмина 3,5 милиони

Ана Ололовска

Некој од Вирџинија, каде што е седиштето на ЦИА, се обидел да го хакне Твитер-профилот на руската вакцина „Спутник V“

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Русите во паника поради екстремната зима: Ни пристигна „балканско чудовиште“

Ана Ололовска