Урсула фон дер Лајен ја прими првата доза вакцина против Ковид-19

Од:

Претседателката на Европската Комисија попладнево преку Твитер информираше дека денеска ја примила првата доза на вакцина против Ковид-19.

-Откако ја надминавме стапката на сто милиони вакцинации во ЕУ, многу сум среќна што ја добив првата доза против Ковид-19 денеска. Вакцинацијата и натаму ќе се забрза затоа што испораките се забрзуваат. Што побргу се вакцинираме толку побргу ќе ја ставиме пандемијата под контрола, напиша фон дер Лајен, но не прецизираше која вакцина ја примила.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска

Фон дер Лајен: ЕУ извезе над милијарда вакцини, во Унијата вакцинирани над 75 отсто

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он

Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

А1он

Брнабиќ: Посетата на Фон дер Лајен на Западен Балкан е важна во овој момент

А1он