Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Од:

Ураганот Орлен што брзо се засили на четврта категорија се приближува кон западно Мексико, каде се очекува да предизвика поплави опасни по живот, според Националниот центар за урагани, пренесува Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Ураганот, со максимални постојани ветрови од 130 милји на час, се предвидува дека ќе стигне до брегот на континенталниот дел на Мексико во понеделник или во понеделник навечер (по локално време), со што ќе се спушти јужно од Мазатлан, Синалоа, каде што поплавите ќе бидат опасни по живот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен уште еден мексикански новинар, во најсмртоносната година за локалните медиуми

Мексиканскиот министер за јавна безбедност загина во хеликоптерска несреќа

Нарко бос во Мексико убил 20 граѓани

Горан Наумовски

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Десетици ученици во Мексико затруени со непозната супстанца

Горан Наумовски