Ураганот „Лоренцо“ носи бранови од 22 метри на Азорските Острови

Од:

Бранови високи до 22 метри и урагански ветрови од преку 200 километри на час се прогнозираат за делови од Азорските Острови кога ураганот Лоренцо ќе го погоди тој архипелаг во Атлантскиот Океан.

Се очекува ураганот од втора категорија да ги погоди португалските острови вечерва и утре претпладне.

Американскиот национален центар за урагани во Мајами издаде предупредувања за ураган за седум од деветте вулкански Азорски Острови и за предупредување за тропска бура за останатите два.

Околу 250.000 луѓе живеат на оддалечените острови.

Властите во Азорите издадоа црвено предупредување за двата најзападни острови Флорес и Корво меѓу полноќ до утре напладне.

Би можело да ве интересира

Португалската морнарица одзела два тони кокаин во Атлантскиот океан

А1он

Запленети 3,5 тони хашиш во Португалија

Ана Ололовска

Во Португалија изречени највисоки казни за двајца педофили

Ана Ололовска

ВИДЕО: Осуммина загинати во силното невреме во Шпанија и Португалија

Најмалку пет лица загинаа во бурата Елса што го погоди Иберискиот Полуостров

Португалија стравува од нова мигрантска рута од Северна Африка

Ана Ололовска