Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Од:

Ураганот Јулија денеска го погоди брегот на Никарагва, соопшти Националниот центар за урагани, предупредувајќи за опасни временски услови во наредните денови ширум регионот.

Ураганот рано утрото падна на копно во близина на градот Лагуна де Перлас, носејќи силен ветер со брзина од 140 километри на час.

Се очекува ураганот постепено да слабее додека ја преминува Никарагва, а се предвидува дека ќе стигне до источниот дел на Пацификот до недела навечер.

Метеоролозите известуваат дека до утре Јулија ќе стигне до бреговите на Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала.

Поројни поплави и лизгање на земјиштето опасни по живот се можни од обилните дождови над Централна Америка и јужно Мексико до почетокот на следната недела

Би можело да ве интересира

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Во ураганот Ијан загинаа 80 граѓани на САД, штетата е проценета на десетици милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

Ана Ололовска

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска

Штетата од ураганот Ијан во државата Флорида изнесува меѓу 28 и 47 милијарди долари

Ана Ололовска