Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Од:

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час.

Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу 1,8 милиони домови и фирми без електрична енергија.

Јадрото на Ирма се наоѓа на околу 40 километри североисточно од Тампа и се придвижува кон северниот и североисточниот дел со брзина од околу 24 километри на час.

Би можело да ве интересира

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја

Наум Локоски

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Ана Ололовска

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

Наум Локоски

Повеќе од 90 отсто од објектите на Свети Мартин се оштетени од ураганот Ирма

Наум Локоски

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Ана Ололовска

Ураганот Ирма беше инспирација за креаторите на лажни вести

Наум Локоски