Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.000 Американци

Од:

Несоодветниот одговор на владата на американскиот претседател Доналд Трамп во борбата против пандемијата на Ковид-19 доведе до смртност од 130.000 до 210.000 случаи кои можеле да се спречат. Тоа е наведено во новата студија на тим експерти за јавно здравје и подготвеност при катастрофи, пишува „Гардијан“.

„САД ја претворија глобалната криза во катастрофална трагедија“, се вели во студијата на истражувачите од Универзитетот Колумбија.

„Откривме дека најмалку 130.000 смртни случаи и можеби 210.000 можеа да се спречат со навремена политичка интервенција и поголема федерална координација и лидерство“, велат истражувачите.

Многу значајни фактори кои влијаеја на смртноста за време на пандемијата беа присутни многу пред новиот коронавирус да се појави во државата Вашингтон на 20 јануари 2020 година – разбиен здравствен систем, несоодветен пристап до здравствена заштита, огромно здравствени, социјални и расни разлики меѓу најранливите групи во САД, известуваат авторите на студијата.

Ова се влошува со фактот дека администрацијата јавно ги дискредитира здравствените работници и науката воопшто, што ги попречува напорите на јавното здравство да се запре ширењето на коронавирусот, заклучија истражувачите.

Би можело да ве интересира

САД во 2020 година продадоа оружје во вредност од 175 милијарди долари

Трамп ги повлекува речиси сите војници од Сомалија

Новиот поглавар на СПЦ Хризостом примен во болница со Ковид-19, откако денеска служел литургија

Жарко Настоски

Американската економија закрепнува бавно, Конгресот пред договор за нова помош

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

САД: Северна Македонија направи доволно реформи за да го оправда одржувањето на Меѓувладината конференција

Жарко Настоски