Уништени 975 украински воени објекти, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана

Од:

Руските вооружени сили уништија 975 објекти на украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков, додавајќи дека биле соборени 26 летала.

– Досега руските сили уништија 975 објекти на украинската воена инфраструктура, вклучувајќи 23 командни пунктови и комуникациски центри, три радарски станици, 31 систем за противвоздушна одбрана (С-300, Бук-М1 и Оса), 48 радарски локатори. Соборени се осум борбени авиони и седум хеликоптери, 11 беспилотни летала, како и ракетни фрлачи, рече Конашенков.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска