Уништена јеменска ракета која се движела кон муслиманското светилиште Мека

Од:

Воената коалиција предводена од САД уништи ракета која се движела кон главното муслиманско светилиште Мека.

Ракетата била истрелана од територијата на Јемен, а уништена е на 69 километри јужно од градот Мека.

Арапската коалиција го оцени овој напад како „очаен обид на Хутите да го спречат одржувањето на аџилакот“.

Јемен, една од најсиромашните земји во светот, се соочува со огромни проблеми откако коалицијата предводена од САД започна воздушни напади во март 2015 година, со цел да ги потисне бунтовниците и нивните сојузници, кои се уште ја имаат контролата врз главниот град Сана.

Би можело да ве интересира

САД фрлаат милиони дози вакцини во услови на глобален недостиг

Ана Ололовска

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Меѓународната коалиција тврди дека убила повеќе од 160 Хути во близина на Мариб

Ана Ололовска

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Блинкен – Борел: Потребно е да продолжи пристапниот процес со Македонија и Албанија

А1он