Уништен споменикот на Хајле Селасие во Лондон

Од:

Споменикот на поранешниот лидер на Етиопија, Хајле Селасие, кој е лоциран во паркот во Вимблдон, е уништен, соопшти денеска лондонската полиција.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта, а полицијата го истражува случајот.

Се претпоставува дека инцидентот е поврзан со убиството на популарниот етиописки пејач Хачалу Хундес. Тој е убиен на почетокот од недела, а поради неговата смрт во Етиопија беа организирани протести, при што се приведени 81 лице.

Селасие во 1936 година живеел во егзил во Лондон, по инвазијаа на Италија врз Етиопија.

Би можело да ве интересира

Речиси 300 заразени со коронавирус во фабрика што прави сендвичи за вработените во „Маркс и Спенсер““

А1он

Британската полиција доби поголеми овластувања, од денес ќе може да апси на граничните премини

А1он

Британија влезе во рецесија за првпат по кризната 2009 година

А1он

Само третина од Британците дефинитивно би се вакцинирале против Ковид-19

А1он

Џонсон: Британија ќе биде многу послаба ако се раскине унијата

А1он

Масовни отпуштања во Велика Британија поради пандемијата

А1он