УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Од:

На над 12,3 милиони сириски деца им е потребна хуманитарна помош, предупредија денеска Обединетите нации (ОН), наведувајќи дека ова е најголемиот број на загрозени деца од почетокот на конфликтот во оваа земја во 2011 година, пренесе Бета.

dobivaj vesti na viber

-Милиони деца и натаму живеат во страв и неизвесност во Сирија и соседните земји и потребна им е помош, изјави Адел Ходр, регионален директор на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за Блискиот Исток и Северна Африка.

Според најновите податоци на агенцијата на ОН, „на повеќе од 6,5 милиони деца во Сирија им е потребна помош и речиси 5,8 милиони сириски деца во соседните земји зависат од ваква помош“.

УНИЦЕФ изрази жалење за намаленото меѓународно финансирање, тврдејќи дека добил „помалку од половина од потребните средства оваа година“.

Регионалниот директор на УНИЦЕФ додаде дека „цените на основните прехранбени производи, вклучително и храната, вртоглаво растат, делумно поради кризата во Украина“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022

Израел нападна воени позиции околу Дамаск

Ана Ололовска

Советот за безбедност на ОН засега без договор за продолжување испораки со помош за Сирија

Ана Ололовска

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

А1он