УНИЦЕФ: Годинава уште четири милиони деца втурнати во сиромаштија

Од:

Војната во Украина и зголемувањето на трошоците на живот како резултат на тоа, турна уште четири милиони деца во сиромаштија во Источна Европа и Централна Азија во последните месеци, се предупредува во студија на УНИЦЕФ.

Во тие региони, „војната во Украина и зголемената инфлација турна уште четири милиони деца во сиромаштија, што претставува зголемување од 19 отсто од 2021 година“, се вели во студијата, која нагласува дека децата го носат најголемиот товар од економската криза предизвикана од конфликтот. .

Децата сочинуваат 25 отсто од населението, но речиси 40 отсто од 10,6 милиони луѓе кои паднаа во сиромаштија оваа година се деца, покажа истражувањето во 22 земји.

Речиси три четвртини од децата кои паднаа во сиромаштија оваа година се во Русија (2,8 милиони). Два фактори ја објаснуваат оваа ситуација: Русија има големо население, а според УНИЦЕФ, БДП на земјата се очекува да падне за 8 отсто, што е втор најголем пад меѓу земјите вклучени во анализата.

Бројот на децата кои живеат во сиромаштија во Украина е зголемен за уште половина милион, ставајќи ја земјата на второто место, а по неа е Романија со 110.000 дополнителни деца, забележа студијата. Растечката детска сиромаштија во Источна Европа и Централна Азија може да доведе до смрт на уште 4.500 деца пред нивниот прв роденден и да предизвика дополнителни 117.000 деца да останат без настава само во 2022 година, предупреди УНИЦЕФ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Повеќе од 8.000 деца во Србија биле изложени на семејно насилство

УНИЦЕФ: Сè поголем број деца на Хаити заболуваат од колера

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Дури 35.000 албански граѓани дополнително ќе ги погоди сиромаштијата, меѓу нив и 9.000 деца

А1он

УНИЦЕФ го осуди етиопскиот воздушен напад врз градинка во бунтовничкиот Тиграј

Статистика на Уницеф: Околу 1.000 деца убиени или ранети во војната во Украина

А1он

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022