УНИЦЕФ го осуди етиопскиот воздушен напад врз градинка во бунтовничкиот Тиграј

Од:

Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) денеска го осуди воздушниот напад врз градинка во бунтовничкиот етиопски регион Тиграј, во кој беа убиени и ранети деца. Ова е прва меѓународна потврда дека градинката е погодена.

Претставник на болницата во градот Мекеле изјави дека четири лица загинале, меѓу кои две деца, а девет се ранети во нападот. Државната телевизија објави дека се убиени „седум цивили, меѓу кои три деца“.

Извршниот директор на УНИЦЕФ Кетрин Расел на Твитер објави дека „децата уште еднаш платиле висока цена за ескалацијата на насилството во северна Етиопија“.

Борбите продолжија во средата во северна Етиопија, со што заврши петмесечниот прекин на огнот меѓу федералната влада и бунтовничките власти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Брод со украинска пченица стигна во Етиопија: „Испраќаме храна, испраќаме надеж

УНИЦЕФ: Повеќе од 8.000 деца во Србија биле изложени на семејно насилство

УНИЦЕФ: Сè поголем број деца на Хаити заболуваат од колера

Ана Ололовска

Тедрос: Мали се шансите да се спречи геноцид во Тиграј

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Дури 35.000 албански граѓани дополнително ќе ги погоди сиромаштијата, меѓу нив и 9.000 деца

А1он

УНИЦЕФ: Годинава уште четири милиони деца втурнати во сиромаштија