УНХЦР загрижена поради илјадниците мигранти заглавени во Централна Америка

Од:

Канцеларијата за човекови права на Обединети нации упати апел до Владата на Мексико и до другите влади во Централна Америка да ја запрат депортацијата за време на пандемијата со новиот коронавирус.

УНХЦР изрази загриженост поради илјадниците мигранти кои се заглавени откако државите ги затворија границите или локалното население одби да им дозволи влез.

Според Високиот комесаријат на ОН за човекови права, околу 2.500 мигранти се заглавени во Панама откако Костарика ги затвори границите, а мигранти има и на границата помеѓу Хондурас и Ел Салвадор.

Мексиканските власти мигрантите од Централна Америка ги одведоа до границата со Гватемала и таму ги оставија и покрај тоа што гватемалските власти не им дозволуваат транзит за да стигнат до своите домови.

– Треба да се разгледа можноста за привремено стопирање на присилното враќање за време на пандемијата, посочи УНХЦР.

Би можело да ве интересира

Африканскиот регион Сахел погоден од невообичаен дождови и поплави

Ана Ололовска

УНХЦР: Половина од децата бегалци во светот се надвор од училиштата поради пандемијата

Ана Ололовска

Во супсахарска Африка годинава 67.000 деца можат да умрат од глад

Ана Ололовска

УНХЦР: Време е светот да покаже солидарност со народот на Либан

А1он

ВИДЕО: Војниците на Мали тврдат дека ги уапсиле претседателот, премиерот и неколку министри

Горјан Грнчаровски

Во Буркина Фасо во напад на сточен пазар загинаа 20 лица

А1он