Унгарски пратеник во Европскиот Парламент обвинет за шпионажа

Од:

Унгарското обвинителство соопшти дека унгарскиот пратеник во Европскиот парламент, Бела Ковач е обвинет за шпионирање.

Тие не прецизираа за која држава Ковач шпионирал, но унгарската контраразузнавачка служба била запознаета со неговите блиски контакти со руски дипломати и редовни посети на Москва.

Бела Ковач е пратеник на екстремно десничарската партија Јобик, а според обвинението се наведува дека тој вршел шпионски активности во име на други држави и тајни служби.

Тој е обвинет и за проневера на 21.076 евра поради фиктивно вработување практикатни во Европскиот парламент во периодот 2012-2013 година.

Би можело да ве интересира

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он

Први предизбори во унгарската опозиција: oбид за обединет настап против партијата на Орбан

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он

Унгарија се подготвува да потпише нов 15-годишен договор со Гаспром

А1он

Унгарија ќе започне со производство на Спутник во 2022 година

А1он

Осуммина загинати откако се преврте патнички автобус во Унгарија