Орбан ги загуби изборите, унгарската опозиција ја освои Будимпешта

Од:

Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80 отсто од преброените гласови.

Карачоњи освоил 50,1 отсто од гласовите, додека Иштван Тарлош, кандидатот на владеачката партија Фудес на премиерот Виктор Орбан доби 44,8 отсто од гласовите.

Локалните унгарски медиуми јавуваат дека Тарлош веќе му честитал на својот ривал на победата.

Излезноста на вчерашните избори изнесуваше околу 50 отсто, што е еден од најголемите одзиви на избирачите на локални избори од обновата на демократија ана Унгарија во 1990 година.

Би можело да ве интересира

Унгарија ги отвори границите за српските државјани

Ландов

Унгарија ја затвора граничната зона за барателите на азил

Ана Ололовска

Од средина на јуни дел од европските граници се враќаат на режимот од пред епидемијата

Ана Ололовска

Средба Орбан-Вучиќ: Се виде дека ЕУ нема заедничка здравствена политика

Ана Ололовска

Европскиот суд на правдата ќе донесе пресуда за третманот на Унгарија кон азилантите

Ана Ололовска

Орбан повикан на средба во Европскиот парламент, но тој ја испраќа министерката за правда

Ана Ололовска