Унгарија се подготвува да потпише нов 15-годишен договор со Гаспром

Од:

Новиот долгорочен договор со Гаспром за испорака на руски природен гас во Унгарија може да биде потпишан оваа есен, со што ќе се зголеми енергетската безбедност на земјата, изјави унгарскиот министер за надворешни работи и надворешно -економски односи на Унгарија Петер Сијарто на заедничка со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

– Нашиот долгорочен договор за снабдување со природен гас од Русија наскоро завршува и ние сме подготвени да склучиме нов долгорочен договор со Гаспром, рече тој.

– Сега сме во завршна фаза на подготовка на овој документ, а во понеделник во Санкт Петербург ќе разговараме за конечните детали со извршниот директор на Газпром, Алексеј Милер. Мислам дека наесен ќе можеме да потпишеме 15-годишен долгорочен договор со добри, прифатливи услови за да се обезбеди енергетска безбедност на земјата, посочи Сијарто.

Би можело да ве интересира

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

А1он

Унгарската опозиција со заеднички кандидат против Орбан

А1он

Борел: Договорот меѓу „Газпром“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Ана Ололовска

Будимпешта ја поддржа Варшава откако полскиот суд го доведе во прашање законодавството на ЕУ

Унгарија го повика украинскиот амбасадор поради спорот околу договорот на Будимпешта со Газпром

Ана Ололовска

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он