Унгарија: Откриен вирус на птичји грип на фарма за патки

Од:

Унгарската агенција за безбедност на храната Небих соопшти денеска дека открила вирус на птичји грип Х5Н8 на фарма за патки во округот Бач-Кискун.

Агенцијата Небих наведе дека почнала со уништување на 32.000 патки на фармата.

Покрај тоа, воспоставена е заштитна зона во должина од три километри и зона за надзор од десет километри околку локацијата.

Обврската живината да се чува во затворени простории е се уште во сила, нагласи Небих.

Последен пат птичји грип е откриен во Унгарија во јануари оваа година.

Би можело да ве интересира

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Ана Ололовска

Петмина обвинети за носење униформи за екстремистичката Унгарска гарда

Ана Ололовска

Чешка, Словачка и Унгарија со заеднички правила околу патувањето

А1он

Расте граѓанскиот притисок во ЕУ врз Полска и Унгарија

А1он

Унгарија ги отвори границите за српските државјани

Ландов

Унгарија ја затвора граничната зона за барателите на азил

Ана Ололовска