Унгарија и Полска бараат поправедна распределба на парите од ЕУ

Од:

Унгарија и Полска бараат поправедна распределба на финансиите на ЕУ, порачаа премиерите на двете земји по состанокот на Вишеградската група во Чешка посветена на економското заздравување по пандемијата на коронавирусот.

„Унгарија може да го поддржи планот на ЕУ за распределба на парите, доколку неправедно не им се удоволува на богатите земји,“ истакна унгарскиот премиер Виктор Орбан по состанокот со лидерите на Чешка, Полска, Унгарија и Словачка.

Тој нагласи дека е подготвен да се откаже од своето генерално негодување за финансирање на што било со помош на кредити, бидејќи „очајните времиња бараат очајни мерки“.

„Тоа можеме да го прифатиме. На тоа гледаме позитивно, но потребни се многу промени, истакна унгарскиот премиер, додавајќи дека е „апсурдно“ богатите земји да добиваат повеќе финансии од сиромашните“.

Орбан смета дека „парите треба да се користат пофлексибилно и системот за рабат треба да се укине по Брегзит“.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека побогатите земји-членки треба да уплаќаат повеќе во буџетот на ЕУ по завршувањето на пандемијата.

Би можело да ве интересира

Здравствената агенција на ЕУ ги повика земјите да ги вратат на сила заштитните мерки

А1он

ЕУ: Вакцината против Ковид-19 ќе биде безбедна и достапна за секого

Еден загинат, 34 повредени во автобуска несреќа во Унгарија

А1он

Полскиот претседател Дуда положи заклетва за вториот мандат

А1он

Полска: Пакетите со кинески семиња можат да се сметаат за биотероризам

А1он

Полска трет ден по ред бележи рекордно дневно зголемување на новозаразени со коронавирусот

А1он