Унгарија формира антикорупциско тело за да ослободи средства од ЕУ

Од:

Унгарија ќе формира антикорупциско тело и работна група со претставници на невладини организации за следење на трошењето на средствата од Европската унија, објави владата во понеделникот вечерта со уредба објавена во службениот весник.

dobivaj vesti na viber

Овој потег на Будимпешта има за цел да ги ослободи средствата од ЕУ, бидејќи владата на националистичкиот премиер Виктор Орбан е заглавена во битки со Брисел за корупција, миграција, ЛГБТК права и демократски стандарди. Европската комисија сè уште не одобрила Унгарија да ги повлече парите наменети за економско закрепнување од пандемијата на Ковид-19. Ја обвинува владата на Орбан дека го поткопува владеењето на правото.

Унгарија, исто така, се соочува со казни од Европската унија за истите прашања за владеењето на правото, вклучително и спроведување на јавни тендери кои не ги исполнуваат антикорупциските заштитни мерки. Владата до 30 септември во Собранието ќе го претстави предлог-законот за независно антикорупциско тело, а се очекува да биде формиран до 21 ноември.

Новото тело ќе мора да реагира доколку унгарските власти не преземат доволно чекори за „спречување, истрага и решавање на случаи на измама, судир на интереси, корупција или други злосторства и злоупотреби“ додека ги трошат средствата на ЕУ, се вели во декретот.

Би можело да ве интересира

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

Во ЕУ кршењето на санкциите ќе биде казниво дело

ЕК предлага замрзнување фондови за Унгарија

Сијарто: Нема влез на Украина во НАТО додека не се реши прашањето на унгарското малцинство

А1он

Сијарто: Пред две недели избегнавме Трета светска војна, ризикот постои и понатаму

А1он

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он