Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата

Од:

Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата предложена од Европската унија за време на преговорите во Брисел, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

dobivaj vesti na viber

На брифингот во Брисел, емитуван на неговата Фејсбук страница, тој рече дека врз основа на сегашниот предлог на ЕУ, испораката на нафта преку нафтоводите ќе биде ослободена од ценовните ограничувања, објави британскиот весник „Гардијан“.

Тоа значи дека доколку предложеното ограничување биде усвоено подоцна, тоа нема да влијае на Унгарија, посочи Сијарто.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Нема влез на Украина во НАТО додека не се реши прашањето на унгарското малцинство

А1он

Сијарто: Пред две недели избегнавме Трета светска војна, ризикот постои и понатаму

А1он

Унгарија поради поскапувањата зимава затвора стадиони, библиотеки, театри, базени

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

А1он

Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

Гуљаш: Зеленски неодговорно ја обвини ја обвини Русија за нападот

Ана Ололовска