Унгарија: 23.000 бегалци за време на викендот

Од:

За време на изминатиот викенд во Унгарија влегле 23.001 нови бегалци, а најголемиот дел од нив влегле преку Хрватска, покажуваат денеска објавените податоци од унгарската полиција.

За време на вчерашниот ден регистрирани се 7.879, од кои 7.860 влегле од Хрватска, а само 19 од Србија.

Од почетокот на годината, се до полноќ регистрирани се 357.719 бегалци.

Би можело да ве интересира

Орбан повторно контра ЕУ, од списокот „безбедни“ земји ја прифаќа само Србија

Ана Ололовска

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

А1он

УНХЦР: Унгарија да се откаже од строгите правила за азил

Ана Ололовска

Европски суд: Унгарскиот закон за граѓанските организации ги крши правилата на ЕУ

Ана Ололовска

Унгарија и Полска бараат поправедна распределба на парите од ЕУ

А1он

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × 5 =