УНЕСКО предупредува на шверц со украински културни добра

Од:

Организацијата на ОН за образование, култура и наука (УНЕСКО) со седиште во Париз алармираше на ризикот од недозволена трговија со украински културни добра.

– Ги повикуваме професионалците и јавноста вклучена во трговијата со културни добра да го заштити културното наследство, нагласи Агенцијата на Твитер.

УНЕСКО претходно соопшти дека најмалку 53 културни објекти се оштетени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Меѓу нив има 29 верски објекти, 16 историски градби, четири музеи и четири споменици, соопшти агенцијата на ОН.

УНЕСКО додава дека податоците се добиени преку сателитски снимки и сведочења на луѓе од лице место.

Организацијата на ОН соопшти дека ова не е конечниот список на оштетени културни објекти во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска

Макрон: Историската одлука за Украина е силен сигнал до Русија

Ана Ололовска