УНЕСКО: Околу 244 милиони деца не одат на училиште

Од:

Организација за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) соопшти дека загрижува фактот што околу 244 милиони деца во светот не одат на училиште.

– Никој не може да ја прифати оваа ситуација. Образованието е човеково право и ние мора да направиме се за да се погрижиме ова право да се почитува за секое дете, изјави генералната секретарка на УНЕСКО, Одри Азулај.

Од 244 милиони деца на возраст од шест до 18 години кои не одат на училиште, повеќе од 40 отсто или 98 милиони живеат во субсахарска Африка.

Најголем дел од нив се во Нигерија (20,2 милиони), Етиопија (10,5 милиони), Демократска Република Конго (5,9 милиони) и Кенија (1,8 милиони).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Костадиновска-Стојчевска: Општина Охрид да ја преиспита изградбата на објект во Лагадин, до конечната одлука таму да нема активности

Ана Ололовска

Извештајот до УНЕСКО за Охридскиот регион е неточен и не одговара на реалната состојба реагираат екологистите

УНЕСКО го прогласи историскиот дел на Одеса за светско наследство во опасност

Ана Ололовска

Директор на училиште во Велес добил снимка со сексуална содржина меѓу професор и ученичка

Ландов

Харакопулос: Света Софија е во опасност

А1он

УНЕСКО со сателитски снимко потврди оштетувања на 207 споменици на културата во Украина