УНЕСКО ќе им испрати шлемови и панцири на новинарите во Украина

Од:

УНЕСКО ќе обезбеди 125 шлемови и панцири со натпис „Прес“, за да може најголемиот можен број новинари во Украина да ја имаат таа опрема, соопшти организацијата со седиште во Париз.

Тоа е дел од итните мерки за заштита на новинарите кои известуваат за конфликтот во таа земја. Од почетокот на војната во Украина се убиени пет новинари, од кои тројца Украинци, еден француско-ирски новинар и еден Американец.

– Секој ден новинарите и медиумските работници ги ризикуваат своите животи во Украина за да го информираат локалното население и целиот свет за реалноста на оваа војна, изјави генералната директорка на УНЕСКО, Одри Азуле.

Според неа, илјадници новинари работат на терен во Украина, често без потребната заштитна опрема или обука. Ова е особено случај за украинските новинари кои покриваат локални настани и одеднаш станаа воени известувачи без претходна подготовка за ризиците на кои се изложени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска

Макрон: Историската одлука за Украина е силен сигнал до Русија

Ана Ололовска