Умерен земјотрес регистриран на на јапонскиот полуостров Изу

Од:

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на јапонскиот полуостров Изу, во источниот дел на островот Хоншу.

Епицентарот на земјотресот бил во Тихи Океан, во реонот на ненаселениот остров Торишима, на околу 600 километри од Токио, на околу 60 километри под океанот.

Не е издадено предупредување за појава на цунами.

Се уште нема информации за евентуалнио жртви и причинета материјална штета.

Би можело да ве интересира

Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба

А1он

Одбележани 75 години од нападот врз Хирошима

А1он

Вонредна состојба во дел од Јапонија поради коронавирусот

А1он

Јапонците масовно купуваат раствор за грло откако политичар кажал дека помага против коронавирусот

А1он

Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

А1он

Во Јапонија 1.540 новозаразени, рекордно зголемување во Токио

А1он