Умерен земјотрес го погоди Авганистан

Од:

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала го погоди Авганистан, соопшти Американскиот геолошки институт.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на потресот се наоѓал на 40 километри источно од Кала-е-Нау, главниот град на авганистанската провинција Багдис, а 141 километар североисточно од Херат и бил на длабочина од десет километри под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Ана Ололовска

Авганистан: Жените треба да носат бурка на јавни места

Ана Ололовска

Тројца пакистански војници загинаа во прекуграничен напад од Авганистан

Ана Ололовска

Талибанци: Во напад на џамија во северен Авганистан загинаа најмалку 33 лица

А1он

Најмалку единаесет убиени, 32 ранети во експлозија во џамија во Авганистан