Украинско разузнавање: Русија ќе мобилизира 17-годишници

Од:

Андриј Јусов, претставник на украинската разузнавачка служба, изјави дека мобилизацијата во Русија не запира. Има знаци дека се создаваат нови, посилни бранови.

„Веќе зборуваме за 17-годишници на окупираните украински територии кои немаат можност да ја избегнат мобилизацијата со заминување во странство. Оваа војна ќе влијае на сите во Русија. Тие мора да разберат дека нема да биде можно да се избегне без соборување на режим и повлекување од окупираните територии“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје