Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Од:

Белорусија се подготвува да прими руски војници и опрема на своја територија, пренесува Киев Индипендент, кој се повикува на украинската разузнавачка служба.

dobivaj vesti na viber

„Управата за разузнавачки работи на Министерството за одбрана потврди дека Белорусија се подготвува да прими до 20.000 руски војници. Во моментов во Белорусија има околу 1.000 руски војници“, пишува Киев Индипендент.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска