Украинските земјоделци ќе ја намалат зимската сеидба за 30 отсто

Од:

Украинските земјоделци најверојатно ќе ја намалат зимската сеидба за 30 отсто поради зголемените цени на семињата и горивото, во комбинација со ниските продажни цени на нивното жито, соопшти денеска Здружението на земјоделци на Украина.

dobivaj vesti na viber

Земјата веќе почна со зимската сеидба, а Министерството за земјоделство минатиот месец наведе оти очекува нејзино можно намалување на 3,8 милиони хектари, од 4,6 милиони минатата година.

Украина посеа над шест милиони хектари пченица за жетвата во 2022 година. Но, голем дел од земјоделското земјиште е под контрола на руските сили од февруари. Затоа се проценува дека околу 4,6 милиони жито ќе биде собрано на територијата што ја контролира Украина.

„Главните причини што натераа земјоделци да го намалат обработувањето на земјиштето се високите цени на ѓубривата, проблемите со продажба на житото, како и премногу ниските продажни цени за нивните производи“, наведува Здружението на земјоделци на Украина.

Извозот на украинско жито се намали од почетокот на рускиот напад врз Украина, поради што беа затворени пристаништата на Црното Море.

Три пристаништа беа одблокирани за извоз кон крајот на јули, согласно договорот на Москва и Киев, со посредништво од Обединетите Нации и Турција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Шеснаесет мртви во сообраќајна несреќа во источна Украина

А1он

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он

Украина објави два услови за завршување на војната

А1он

Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

А1он