Украинските власти тврдат дека под урнатини на зграда во Мариупол се пронајдени 200 тела

Од:

Работници кои копале во урнатини на станбена зграда во Мариупол пронашле 200 тела, соопштија денеска украинските власти.

dobivaj vesti na viber

Тела во фаза на распаѓање се пронајдени во подрум на урната станбена зграда во Мариупол, разурнат пристаништен град кој стана симбол на страдањето, но и на отпорот, соопштија градските власти.

Мариупол, над кој руските сили неодамна презедоа целосна контрола, е поврзан со некои од најтешките страдања за време на руската војна во Украина. Градот стана и симбол на отпорот поради украинските борци во железарницата Азовстал.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинците објавија воздушна фотографија од местото на масакрот на цивилите

А1он

Уште еден удар на Русија: Турските државни банки го суспендираа рускиот систем за плаќање „Мир“

А1он

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска