Украинските сили ја пробија руската одбрана на југот на земјата, напредуваат со голема брзина

Од:

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната, пробивајќи ја линијата на фронтот и забрзано напредуваат по реката Днепар, заканувајќи се со опкружување на илјадници руски војници, пренесува Ројтерс. Киев официјално не го потврди ова, но руски извори признаа дека украинската тенковска офанзива напредувала десетици километри долж западниот брег на реката и дека голем број села на патот биле освоени.

dobivaj vesti na viber

Ова ги одразува неодамнешните големи придобивки на Украина на истокот од земјата, кои ја свртеа војната, иако Москва го зголеми нивото со анексија на освоените територии, прогласувајќи делумна мобилизација и заканувајќи се со нуклеарна одмазда. „Информациите се напнати, ајде да се изразиме така, бидејќи, да, навистина имаше пробив“, изјави за руската државна телевизија Владимир Салдо, проруски функционер во окупираната област Керсон.

„Постои населба наречена Дудчани, веднаш до реките Днепар, и таму, во таа област, имаше пробив. Таму има населби кои беа окупирани од украинските сили“, рече тој.

Дудчани се наоѓаат на околу 40 километри јужно од местото каде што пред само еден ден се наоѓаше линијата на фронтот, што укажува дека ова е еден од најбрзите напредувања на украинските сили до сега и убедливо најбрзиот на југот на земјата, каде што беа руските сили.

Киев речиси целосно молчи за ова, како што беше и при претходните големи офанзиви.

Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи на Украина, објави фотографија од украинските војници кои позираат со знаме на статуата на ангел. Тој рече дека селото Михајливки е на околу 20 километри од претходната линија на фронтот.

„Во последните неколку дена ја видовме првата фотографија од Осокоривка, ги видовме нашите војници на влезот во Михајливка, ги видовме нашите војници во Хрешенивка, до споменикот. Тоа значи дека и Золота Балкан е под контрола на нашите вооружени сили и тоа значи дека нашите вооружени сили силно напредуваат по бреговите на Днепар кон Берислав“, изјави за Ројтерс Серхи Хлан, член на регионалниот совет на Керсон, наведувајќи ги селата во областа.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он