Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Од:

Високиот украински разузнавач Кирило Буданов тврди дека бил извршен обид за атентат врз рускиот претседател Владимир Путин. Обидот за атентат бил извршен по февруарската инвазија. Тој откри дека рускиот лидер бил нападнат од претставници од регионот на Кавказ, кој се наоѓа меѓу Црното и Каспиското Море. Сепак, до сега не се презентирани никакви докази.

„Ова е информација што не е јавна. Тоа беше апсолутно неуспешен обид, но навистина се случи. Тоа беше пред околу два месеци. Немаше публицитет за овој настан, но се случи“, рече Буданов.

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска

Макрон: Историската одлука за Украина е силен сигнал до Русија

Ана Ололовска