Украински претседател за првпат се појави на насловната на „Тајм“

Од:

Најновото издание на неделникот „Тајм“ денеска излезе со фотографија на украинскиот претседател Володомир Зеленски на насловна страница именувана „Човек во средината“. Ова е првпат украински претседател да се најде на насловната страница на влијателното американско гласило.

Сторијата за Зеленски е насловена „Како претседателот на Украина се справува со својата улога во најголемата светска политичка драма“.

Во неа се вели дека тој се најде во средина меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин. Авторите укажуваат дека демократите во САД го сметаат Зеленски за жртва на проневерите на Трамп, додека републиканците сметаат дека тој е клучен сведок за докажување на невиноста на американскиот претседател.

Весникот, кон крајот на статијата го цитира Зеленски кој вели дека нема доверба во никого.

И Трамп и Путин неколку пати досега се имаат појавено на насловната на „Тајм“.

Би можело да ве интересира

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

ВИДЕО: Полицајци во САД му ставаат лисици на осумгодишно дете и го апсат

А1он

Руски „Мигови“ имале блиска средба со американски дрон

А1он

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски