Украински генерал: Одбраната на Бахмут е воена потреба

Од:

Генерал-полковник Олександар Сирски рече дека неговите војници продолжуваат да одбиваат тешки руски напади врз Бахмут.

„Најинтензивната фаза од битката за Бахмут продолжува. Ситуацијата е постојано тешка. Непријателот трпи значителни загуби во човечки ресурси, оружје и воена опрема, но продолжува да напаѓа“, рече тој.

Пофалувајќи ја издржливоста на својот народ во „исклучително тешки услови“, тој додаде: „Одбраната на Бахмут се должи на воена неопходност… Ги пресметуваме сите можни опции за развој на настаните и соодветно ќе одговориме на моменталната ситуација“.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска