Украинска компанија за одржување патишта ги збуни Русите со патокази: Оде*ете до Русија

Од:

Украинска компанија за одржување на патиштата соопшти дека ги отстранува сите сообраќајни знаци што би можеле да ги користат руските сили за навигација низ земјата.

„Непријателот има слаба комуникација и не може да се снајде на терен“, напиша Укравтодор на Фејсбук.

„Да им помогнеме да стигнат директно во пеколот“, напишаа тие.

Укравтодор ги повика сите патни организации, територијални заедници, локални самоуправи веднаш да започнат со демонтирање на сообраќајните знаци во близина.

Тие објавија уредувана фотографија од стандардниот знак со насоки до блиските градови, кои сега се заменети со пораки на кои пишува: „Оде*ете“, „Оде*ете повторно“ и „Оде*ете назад во Русија“.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска