Украинска војска: Го извршивме досега најдлабокиот напад на окупираната територија

Од:

Украинската армија, се чини, го изведе најдлабокиот удар досега на територијата под руска окупација.

dobivaj vesti na viber

„Утрово пристигнаа добри вести, силна детонација во регионот Хеническ“, изјави денеска Серхи Клан, советник на началникот на воената администрација на регионот Керсон, а пренесува Си-Ен-Ен.

Хеническ се наоѓа во јужниот дел на регионот Керсон, во близина на Крим и е оддалечен околу 200 километри од најблиската линија на украинскиот фронт.

„Сè уште чекаме официјална потврда од нашите вооружени сили, но ова е многу добра вест. Детонацијата се слушаше на 1,5 до 2 часа од железничката станица што ги поврзува Крим и Мелитопол“, соопшти Клан.

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

Последен ден од референдумите на окупираните украински територии