Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Од:

Еден ден откако Њујорк тајмс објави дека на Западот му снемува оружје за испраќање во Украина, од НАТО доаѓаат различни пораки и тврдења дека Русија ја губи војната и дека всушност и снемува оружје.

Во пресрет на самитот на западната воена алијанса во Романија, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба го повика НАТО да го зголеми производството на оружје, а генералниот секретар на овој пакт Јенс Столтенберг вели дека ќе застане на страната на Украина бидејќи „не може да се дозволи на агресорот да победи“.

Столтенберг тврди и дека Русија губи на бојното поле и затоа смета на зимата како сојузник во нејзината инвазија.

„Да, можеме да очекуваме нови напади, никој не може да каже колку и кога, но Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин покажаа ниво на бруталност и нанесување болка што не сме го виделе од Втората светска војна“, рече генералниот секретар на НАТО.

Повлекувањето на руската армија прво од Киев, на почетокот на војната во февруари и март, а потоа од регионот Харков, на исток, а неодамна од Керсон, на југ, Столтенберг го гледа како јасни знаци на слабост на Русија.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска