Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Од:

Евгениј Пригожин, шефот на групата Вагнер, денеска изјави дека продолжуваат жестоките борби во северните делови на Бахмут, кој со недели е во фокусот на вниманието на руските сили. Тој вели дека украинските сили не се повлекуваат.

Пригожин ги отфрли извештаите на руските медиуми дека украинските војници го напуштаат Бахмут. „Украинските сили не се повлекуваат никаде. Се борат до последно“, изјави Пригожин.

„Во северните области има жестоки битки за секоја улица, секоја куќа, секое скалило“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска