Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Од:

Демидив, мало село на околу 30 милји (околу 50 километри) северно од Киев, беше намерно потопено од украинските сили, пишува Sky News.

dobivaj vesti na viber

Илјадници хектари беа поплавени од реката Ирпин за да се спречи напад на главниот град на Украина. Поплавата е заслужна за спречување руските војници и тенкови да ги пробијат украинските линии.

„Секако дека тоа беше добра одлука. Што ќе се случеше ако успееа да ја преминат реката, а потоа да заминат во Киев?“, вели локалниот жител Володимир Артемчук.

Олександр Рибалко рече дека повеќе од една третина од некои полиња се поплавени. Два месеци подоцна, луѓето продолжуваат да користат чамци на надувување за да се движат и да садат зеленчук и цвеќиња на суви места.

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска