Украина во првиот бран ќе добие меѓу 120 и 140 тенкови

Од:

Украина ќе добие меѓу 120 и 140 тенкови во првиот бран испораки од коалиција од 12 земји, изјави денеска министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Тенковската коалиција сега има 12 членови“, рече Кулеба.

„Можам да кажам дека во првиот бран, украинските вооружени сили ќе добијат меѓу 120 и 140 тенкови од Запад“, рече тој.

Тој додава дека се потврдени вкупно најмалку 321 тенк.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска