Украина: Во Мариупол е колапс, во воздухот се чувствува мирис на тела

Од:

Градскиот советник на Мариупол, украинскиот пристанишен град кој падна во руски раце, зборуваше за украинската телевизија Еспресо за моменталната ситуација во тој град во југоисточна Украина.

dobivaj vesti na viber

Олександар Лашин вели дека условите во градот се ужасни и дека има недостиг од вода и струја.

„Во Мариупол е колапс. На некои места има струја, а окупаторите им дадоа вода на некои луѓе, но улиците се поплавени. Канализација тече по улиците, насекаде смрди. Се чувствува и смрдеа на тела – изјави Лашин.

„Руските окупатори не можат да воведат ред. Граѓаните не можат да заминат, тие се едноставно затвореници на окупаторите“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Уште еден удар на Русија: Турските државни банки го суспендираа рускиот систем за плаќање „Мир“

А1он

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно