Украина: Во гранатирањето на Донецк убиени се пет цивили

Од:

Павло Кириленко, гувернерот на источноукраинската област Доnецк, утринава потврди дека за време на вчерашното гранатирање во областа загинале пет цивили, а 17 се повредени.

dobivaj vesti na viber

„На 7 август Русите убија пет цивили во регионот на Доnецк: двајца во Соледар, еден во Бахмут, еден во Маринца и еден во Селидово. Уште 17 лица беа повредени. Во моментов е невозможно да се утврди точниот број на жртвите во Мариупол. и Волновас“, рече Кириленко.

Би можело да ве интересира

САД најави испраќање дополнително оружје за Украина

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија за анексијата: Ќе ги исполниме аспирациите на четирите региони

Кремљ: „Специјалната воена операција“ во Украина ќе продолжи се до целосна контрола врз Доњецката област

А1он

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1он

(ВИДЕО) Свештеници ги прскаат со света вода руските регрути: Личноста со „вистинска вера“ не подлежи на страв од смрт

А1он