Украина: Во гранатирањето на Донецк убиени се пет цивили

Од:

Павло Кириленко, гувернерот на источноукраинската област Доnецк, утринава потврди дека за време на вчерашното гранатирање во областа загинале пет цивили, а 17 се повредени.

„На 7 август Русите убија пет цивили во регионот на Доnецк: двајца во Соледар, еден во Бахмут, еден во Маринца и еден во Селидово. Уште 17 лица беа повредени. Во моментов е невозможно да се утврди точниот број на жртвите во Мариупол. и Волновас“, рече Кириленко.

Би можело да ве интересира

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, подготвени сме

Следува нова руска офанзива предвидува Институтот за војна

Катерина Павлова-Николовска

Украина во првиот бран ќе добие меѓу 120 и 140 тенкови

Украина: Рускиот ров кај Бахмут го претворивме во гроб

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он